Centralny Okręg Przemysłowy | spotkanie online - Instytut Pileckiego
Jak rodził się najważniejszy przedwojenny plan gospodarczy? Dlaczego stolicą administracyjną COP-u miał zostać Sandomierz? Dlaczego Stalowa Wola uważana jest za przemysłową stolicę COP-u? Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Klio w świecie ekonomii".
Jakiego zakresu przedsięwzięcia realizowano na terenie COP-u i czy były to wyłącznie przedsięwzięcia wielkoprzemysłowe? Jakie były dalsze wizje jego rozwoju? Jakie były losy COP w czasie II wojny światowej i w okresie PRL? Na te i inne pytania odpowie historyk Wojciech Chudzik. Rozmowę poprowadzi dr hab. Andrzej Zawistowski.
Wojciech Chudzik – historyk, absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Instytut Historii), a także absolwent studiów podyplomowych o kierunku bankowość i finanse na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie. Odpowiedzialny był za pozyskiwanie zbiorów na potrzeby tworzenia Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego i był członkiem zespołu koordynującego merytorycznie budowę nowej placówki muzealnej w Stalowej Woli. Jego zainteresowania badawcze związane są z przemianami modernizacyjnymi II Rzeczypospolitej w skali regionów na niwie społecznej, technicznej, gospodarczej i polityczno-administracyjnej. Właśnie czeka na obronę jego praca doktorska poświęcona historii COP.

Zobacz także
- Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.