Wydarzenie

27.02 godz. 18.00

„Wilkołak” | Pokaz przedpremierowy i dyskusja z Adrianem Pankiem

W lutym przedpremierowo „Wilkołak”! W dyskusji w ramach „Obrazów Historii” porozmawiamy z reżyserem Adrianem Pankiem oraz antropolog Małgorzatą Wosińską.

Lato 1945 roku. Ośmioro wyzwolonych z obozu Gross-Rosen dzieci osiedla się w prowizorycznym sierocińcu w opuszczonym pałacu w lesie. Opiekuje się nimi Hanka – dwudziestoletnia była więźniarka. Dzieci nie mogą długo cieszyć się odzyskaniem utraconego dzieciństwa – koszmar powraca. W lasach pojawiają się obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Na Festiwalu Filmowym w Gdyni Adrian Panek został uhonorowany nagrodą za reżyserię „Wilkołaka”.

Dyskusja:

Adrian Panek – reżyser i scenarzysta. Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Małgorzata Wosińska – antropolog kultury, absolwentka Wydziału Historycznego UAM. Zajmuje się antropologią pamięci i przestrzeni.

Obrazy Historii

Cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Instytut Pileckiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na projekcję filmu oraz spotkanie z twórcami i historykami. Wspólnie dyskutujemy, szukamy znaczeń, jakie niosą ze sobą prezentowane obrazy, zastanawiamy się nad prawdami i mitami obejrzanych historii oraz tym, jak obecnie wpływają na nasze postawy.