Instytut stworzył nową listę nazwisk Żydów ocalonych dzięki pomocy Grupy Berneńskiej

23 sierpnia 2018
39910958_293111004808195_2536707474287755264_n
Aleksander Ładoś, członek Grupy Berneńskiej, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Instytut Pileckiego stworzył listę Żydów, którzy zostali ocaleni z Holocaustu dzięki polskim dyplomatom i działaczom żydowskim skupionym wokół polskiej ambasady w Bernie. Dziś wiemy, że co najmniej 115 osób przeżyło wojnę dzięki dokumentom dyplomatycznym wystawionym z inicjatywy tzw. Grupy Berneńskiej.

Lista to efekt pracy badaczy Instytutu Pileckiego, którzy we współpracy z Ambasadą RP w Bernie, analizują dokumenty świadczące o szeroko zakrojonej pomocy polskiego rządu na uchodźstwie dla zagrożonych Holokaustem Żydów.

– W tej chwili ustalamy możliwie pełną listę osób, którym udało się przeżyć wojnę dzięki paszportom i listom konsularnym, zalegalizowanym przez polską ambasadę w Bernie – mówi dyrektor Instytutu dr Wojciech Kozłowski.

„Grupą Berneńską” zwani są polscy dyplomaci i działacze żydowscy, którzy w czasie II wojny światowej inicjowali wystawienie fałszywych paszportów dla Żydów, by umożliwić im ucieczkę do krajów Ameryki Południowej. Instytut opracowuje obecnie listy haitańską i honduraską.

– Poprzez badania archiwów polskich i zagranicznych oraz specjalistyczne badania genealogiczne nasi badacze ustalają nazwiska ocalonych i ich potomków. Stworzyliśmy specjalny zespół, który przez kilka tygodni pracował nad listą haitańską i honduraską. Usiłujemy się dowiedzieć, czy osoby, które otrzymały paszporty, przeżyły wojnę – mówi dyrektor.

Na zbadanie wciąż czekają tysiące dokumentów. W najbliższych miesiącach lista będzie więc uzupełniana o kolejne nazwiska. Jak podkreślają badacze, ważne jest, by odkryć historię osób, które znamy jedynie jako nazwiska zawarte w depeszach – poznać ich losy, zarówno z czasów wojny, jak i po niej.

O badaniach Instytutu nad działalnością Grupy Berneńskiej przeczytacie m.in. w:

Dziennik Gazeta Prawna – O akcji Ładosia wiemy coraz więcej

Dziennik.pl – Grupa Ładosia ratująca Żydów, to był sprawny mechanizm. „Badacze ustalają nazwiska ocalonych i ich potomków

Dzieje.pl – Rząd polski typował kandydatów do fałszywych paszportów dla Żydów podczas wojny

Polskie Radio – Polska dyplomacja koordynowała przekazy gigantycznych funduszy na ratowanie Żydów

Polskie Radio – Jest pierwsza lista Żydów ocalonych dzięki Grupie Berneńskiej. Setki depesz pokazują ogrom polskiej pomocy

TVP Info – Ratowanie Żydów z Holokaustu „było stałym zadaniem polskiej dyplomacji”

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl