Zapisy Terroru 4. Zbrodnie niemieckie w Śródmieściu podczas Powstania Warszawskiego

30 lipca 2018

Zapisy_Terroru_UNESCO_Warszawa_Fronty_Zestawione-768x697 (1)Na 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy książkę zbierającą relacje mieszkańców Śródmieścia z ’44. Przejmujące historie, opowiadające o heroizmie miasta i jego ofierze, pozwolą dotknąć niezwykłej historii miasta.

Powstanie 1944 roku odcisnęło nieodwracalne piętno na Śródmieściu Warszawy. Porównując przed- i powojenne fotografie centrum stolicy Polski, mamy często wrażenie oglądania ulic dwóch różnych miast.

To właśnie na różnych przykładach działań okupanta w Śródmieściu możemy zrozumieć jego stosunek zarówno do polskiej ludności cywilnej, jak i do samych powstańców. Na terenie dzielnicy – na największą skalę w Ogrodzie Jordanowskim i ruinach Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych – doszło do masowej eksterminacji cywilów, początkowo przeprowadzanej bez względu na wiek i płeć.

.

Autor: praca zbiorowa
Koncepcja serii: Anna Gutkowska, Wojciech Kozłowski, Tomasz Stefanek
Koncepcja tomu: Tomasz Stefanek, Leszek Zaborowski
Redaktor prowadzący: Leszek Zaborowski
Korekta językowa: Marzena Zielonka
Indeks osobowy: Iwona Jabłońska
Indeks lokalizacji: Magdalena Sieradzka, Paulina Wiśniewska
Projekt graficzny serii: Kasper Skirigajłło-Krajewski
Skład i łamanie: Maciej Sawicki
Liczba stron: 264
Format: 168 x 248 mm, oprawa miękka
ISBN: 978-83-951268-0-2
Warszawa 2018

Wszystkie książki wydane przez Ośrodek znajdziecie na stronie internetowej ich dystrybutora – księgarni internetowej Motyle Książkowe.


SERIA WYDAWNICZA „ZAPISY TERRORU”

Wybrane relacje ofiar totalitaryzmu publikujemy w ramach naszej serii wydawniczej. Stanowi ona bezpośrednie nawiązanie do bazy świadectw „Zapisy Terroru”. Kolejne tomy będą składać się w przejmującą, złożoną z indywidualnych głosów, historię podwójnej okupacji w Polsce. W pierwszych dwóch tomach zgromadzono niektóre spośród świadectw złożonych po II wojnie światowej przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce przez mieszkańców Warszawy i okolic.

Kolejne książki będą zawierać także świadectwa osób z innych części kraju, zaczerpnięte z tego ogromnego zbioru. W 2018 roku ukaże się zaś pierwszy wybór relacji złożonych przez żołnierzy Armii Andersa i ludność cywilną po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego. W relacjach kryją się osobiste przeżycia Polaków, ich rodzin i bliskich, stanowiące zapis doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami. Tomy opatrzone są wstępami autorstwa historyków. Odnalezienie konkretnych miejsc i osób ułatwiają indeksy osobowe i lokalizacji. Wszystkie książki z serii w przyszłości ukażą się w tłumaczeniu angielskim.

W SERII UKAZAŁY SIĘ TAKŻE:

Zapisy_Terroru_Warszawa_UNESCO_PL_Front

Zapisy_Terroru_I_Warszawa_Front

Zapisy_Terroru_II_Warszawa_Front

_OBNT. Zapisy Terroru 3. Okladka31

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl