Dystrykt radomski to swoiste laboratorium niemieckiej polityki okupacyjnej w Polsce – na jego terenie różne aspekty bezwzględnej ideologii i jej brutalnej realizacji występowały równocześnie i nakładały się na siebie. Radom jako stolica dystryktu był miejscem stacjonowania sił policyjnych i wojskowych oraz ośrodkiem, z którego terror rozchodził się na cały region.
Całościowe ujęcie okupacji niemieckiej w Polsce musi uwzględniać rozmaite doświadczenia: wsi i miasta, elit i tzw. zwykłych ludzi. Wówczas dopiero wyłania się z niego całościowy obraz niemieckiej totalitarnej polityki wobec Polski, także w jej wymiarze ludobójczym. Publikując zeznania mieszkańców ziemi radomskiej, kieleckiej czy częstochowskiej, składane po II wojnie światowej przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, chcemy przywrócić im głos.
Książka dostępna w polskiej i angielskiej wersji językowej.
.
Autor: praca zbiorowa
Koncepcja serii: Anna Gutkowska, Wojciech Kozłowski, Tomasz Stefanek
Koncepcja tomu: Tomasz Stefanek, Leszek Zaborowski
Redaktor prowadzący: Leszek Zaborowski
Projekt graficzny serii: Kasper Skirigajłło-Krajewski
Skład i łamanie: Maciej Sawicki
Liczba stron: 284
Format: 168 x 248 mm, oprawa miękka
ISBN: 978-83-948133-8-3
Warszawa 2018
Wybrane relacje ofiar totalitaryzmu publikujemy w ramach naszej serii wydawniczej. Stanowi ona bezpośrednie nawiązanie do bazy świadectw „Zapisy Terroru”. Kolejne tomy będą składać się w przejmującą, złożoną z indywidualnych głosów, historię podwójnej okupacji w Polsce. W pierwszych dwóch tomach zgromadzono niektóre spośród świadectw złożonych po II wojnie światowej przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce przez mieszkańców Warszawy i okolic.
Kolejne książki będą zawierać także świadectwa osób z innych części kraju, zaczerpnięte z tego ogromnego zbioru. W 2018 roku ukaże się zaś pierwszy wybór relacji złożonych przez żołnierzy Armii Andersa i ludność cywilną po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego. W relacjach kryją się osobiste przeżycia Polaków, ich rodzin i bliskich, stanowiące zapis doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami. Tomy opatrzone są wstępami autorstwa historyków. Odnalezienie konkretnych miejsc i osób ułatwiają indeksy osobowe i lokalizacji. Wszystkie książki z serii w przyszłości ukażą się w tłumaczeniu angielskim.
W SERII UKAZAŁY SIĘ TAKŻE: