Za nami gdyński etap Ćwiczenia Nowoczesności

9 października 2018
DSC_7094 (c) Grzegorz Karkoszka
fot. Grzegorz Karkoszka

17 uczestników. 5 dni wypełnionych zajęciami i wykładami. W niedzielę zakończyliśmy gdyński etap szkoły w ramach projektu “Ćwiczenie Nowoczesności”.

Czym była nowoczesność sto lat temu? Które elementy ówczesnego nowoczesnego myślenia mogą być istotne również dzisiaj? Jaką rolę odgrywa dziedzictwo modernizmu? Jakie efekty przyniosły próby zbudowania modernistycznych utopii? W międzynarodowym gronie rozmawialiśmy o dziedzictwie polskiej myśli modernistycznej.

Inspiracje do dyskusji stanowiły: Gdynia i Tel Awiw – dwa miasta, których architektura przesiąknięta jest ideą modernistyczną – oraz szkoła Bauhaus z rewolucyjnym sposobem myślenia o przestrzeni życia człowieka.

Ręce pełne roboty

DSC_8270 (c) Grzegorz Karkoszka
fot. Grzegorz Karkoszka

Zajęcia od rana, a wieczorem wykłady. W wolnych chwilach zwiedzanie Gdyni – perły polskiego modernizmu. Uczestnicy nie próżnowali, pod okiem tutorów rozwijając autorskie projekty artystyczne.

Warsztaty poświęcone pojęciu nowoczesności, idei modernizmu i próbom wcielenia jej w życie prowadzili: Jakub Koźniewski i Krzysztof Goliński z Pan Generator, Sabrina Cegla, Yuval Yasky i Yamit Cohen, Agata Abramowicz, Thibaut de Ruyter, Mannou Weerdenburg i duet chmara.rosinke.

Spotkania otwarte

DSC_8055 (c) Grzegorz Karkoszka
fot. Grzegorz Karkoszka

Wykłady międzynarodowych specjalistów – architektów, urbanistów, konserwatorów – otwarte były dla publiczności. O wspólnych dziedzictwie Willi Wolfa opowiadał Florian Mausbach, o konserwacji architektury modernistycznej dyskutowali: Winfried Brenne, Sabrina Cegla, dr Jacek Friedrich, prof. Robert Hirsch, Agnieszka Kowalska. Gościem honorowym była prof. Magdalena Gawin – Podsekretarz Stanu w MKiDN. Generalny Konserwator Zabytków. Projekt Liebling przedstawiła Shira Levy Benyemeni, o kibucu jako przestrzeni wspólnej mówili Yasky Cohen i Yamit Cohen.

Kliknij i dowiedz się więcej.

Seans audiowizualny

293A6350
fot. Anna Rezulak

Gdyńską część projektu zwieńczył seans audiowizualny, przygotowany przez Patryka Zakrockiego i Ludomira Franczaka. W Muzeum Miasta Gdyni można było zobaczyć wizję świata futurystycznej fantazji czerpiącej z idei modernizmu.

Następne Bernau!

DSC_8944 (c) Grzegorz Karkoszka
fot. Grzegorz Karkoszka

Już 23 października rozpoczniemy kolejną część projektu. Tym razem zobaczymy się w Bernau – w szkole federalnej ADGB, zaprojektowanej przez Hannesa Meyera i Hansa Wittwera.

Ćwiczenie Nowoczesności

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stanowiła okazję do rozmowy o ideach, które rozwijały się w odrodzonym państwie. Odbudowa po I wojnie światowej, konieczność podjęcia nowych projektów infrastrukturalnych, gwałtowny rozwój technologii, zmiany społeczne. Młode państwo stanęło przed koniecznością określenia kierunków modernizacji.

Projekt ma na celu opisanie w nowy, interdyscyplinarny sposób dziedzictwa polskiego modernizmu. W międzynarodowym gronie ekspertów rozmawiamy o nowoczesności – zarówno w jej ujęciu historycznym, jak i dzisiejszym rozumieniu, uwzględniającym rewolucjonizujące życie technologie, generowane przez nie nowe sposoby życia.

Zdjęcia w galerii: Grzegorz Karkoszka, zdjęcia z koncertu: Anna Rezulak

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl