Wystawa „Paszporty” towarzyszyła pierwszej prezentacji Archiwum Eissa w Polsce

12 lutego 2019

120219_ArchiwumEissa-Belweder_48_fotPM

W Belwederze, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, odbyła się pierwsza w Polsce prezentacja Archiwum Eissa. W 2019 roku zbiór zostanie przekazany Państwowemu Muzeum w Auschwitz-Birkenau. Jego najcenniejsze obiekty można było dzisiaj obejrzeć na wystawie „Paszporty”, przygotowanej przez Instytut Pileckiego we współpracy z ambasadą Polski w Szwajcarii.

Archiwum Eissa – największa na świecie kolekcja dokumentująca działalność grupy berneńskiej – trafi do Państwowego Muzeum w Auschwitz-Birkenau. Kolekcję dokumentów należących do Chaimma Eissa, jednego z członków grupy, zaprezentowano dzisiaj w Belwederze w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy.

– Cieszę się, że ludzie z całego świata będą mogli zobaczyć tę wielką historię i usłyszeć o tych ludziach, którzy do tej pory byli naprawdę cichymi bohaterami walki o ludzkie życia, o ludzką godność – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości wzięli udział: wicepremier prof. Piotr Gliński, wiceminister w MKiDN prof. Magdalena Gawin, dyrektor Państwowego Muzeum w Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch. Instytut Pileckiego reprezentował dyrektor dr Wojciech Kozłowski.

Instytut we współpracy z ambasadą Polski w Szwajcarii przygotował wystawę „Paszporty”, prezentującą najcenniejsze materiały wchodzące w skład kolekcji. Dziś po raz pierwszy można było ją obejrzeć w Polsce.

120219_ArchiwumEissa-Belweder_75_fotPM

WYSTAWA O SPRAWIEDLIWYCH DYPLOMATACH

Wystawa opowiada o roli rządu RP na uchodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego w informowaniu świata o Holokauście oraz akcjach podejmowanych dla ratowania Żydów z terenów niemieckiej okupacji. Powstała w związku z badaniami prowadzonymi przez Ambasadę Polski w Szwajcarii i Instytut Pileckiego, na podstawie których ogłoszono listę nazwisk Żydów, którzy w wyniku starań tzw. grupy berneńskiej otrzymali paszporty krajów Ameryki Południowej. Paszporty te wielu z nich uratowały życie. W sposób szczegółowy prezentuje działalność właśnie grupy berneńskiej i jej głównych bohaterów, w tym Chaima Eissa i Aleksandra Ładosia.

120219_ArchiwumEissa-Belweder_68_fotPM

Wśród eksponatów znalazły się m.in.: paszporty oraz korespondencja między Chaimem Eissem a polskimi dyplomatami. Są także listy pomiędzy Żydami przebywającymi w gettach a SIlberscheinem, który był jednym z pośredników pomiędzy polskimi Żydami i placówką dyplomatyczną.

Zwiedzający będą mogli przeczytać dokumenty m.in. w formie reprintów. Specjalna prezentacja multimedialna daje możliwość obejrzenia ponad stu niezwykłych portretów pochodzących z archiwum Eissa. To fotografie polskich Żydów powstałe w celu przygotowania dokumentów paszportowych, które miały im umożliwić ucieczkę i ratowanie życia. Zwiedzający poznają również nagranie opisujące akcję przekazywania paszportów do getta warszawskiego.

120219_ArchiwumEissa-Belweder_19_fotPM

„Paszporty” zostały po raz pierwszy zaprezentowane we wrześniu 2018 roku w Bernie, od tego czasu  pojawiły się między innymi w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze NZ w Genewie. Za opracowanie wystawy odpowiadali: Hanna Radziejowska, Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, dr Jakub Kumoch, Ambasador RP w Szwajcarii, Joanna Kumoch, Jędrzej Uszyński. Projekt przygotował: Zespół Wespół, wykonał: Trik – Trak, za instalację dźwiękową odpowiadał Patryk Zakrocki. Muzeum Auschwitz wyraziło zgodę na prezentację kolekcji Archiwum Eissa.

120219_ArchiwumEissa-Belweder_13_fotPM

ARCHIWUM EISSA

Archiwum Chaima Eissa, jednego z członków grupy berneńskiej, to jedno z największych zbiorów dokumentujących działalność grupy berneńskiej. Pod kierownictwem ambasadora Aleksandra Ładosia nieformalna grupa polskich dyplomatów z poselstwa RP w Bernie oraz przedstawicieli organizacji żydowskich współpracowała, by ratować europejskich Żydów. Dostarczała fałszywe paszporty południowoamerykańskie, m.in.: Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti i Hondurasu, które chroniły ich właścicieli przed wywózką do obozów zagłady na ternach okupowanych przez niemiecką III Rzeszę. Według różnych szacunków, w sumie wydano około 4 tys. takich dokumentów.

Chaim Eiss urodzony w Ustrzykach zuryski kupiec, jeden z założycieli i liderów ruchu Agudat Israel, wskazywał nazwiska, na które wystawiano dokumenty, koordynował proces ich przemytu do okupowanej przez III Rzeszę Polski, finansował także pomoc dla Żydów.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl