Wystartowała akcja #GłosOcalonych / #SurvivorsReveal

7 lutego 2018

German_Death_Camps_slajdOd dziś jedna wyjątkowa relacja osoby ocalonej z obozu Auschwitz-Birkenau – codziennie na naszym facebookowym profilu oraz innych mediach społecznościowych.

Na portalu ZapisyTerroru.pl znajduje się ponad 1000 świadectw zgromadzonych tuż po zakończeniu II wojny światowej na potrzeby dwóch najważniejszych proce­sów w sprawie obozu. Jest to największy na świecie zbiór relacji proce­sowych o Auschwitz-Birkenau. Zeznania pochodzą z procesu Rudolfa Hößa w Warszawie i tzw. pierwszego procesu oświęcimskiego w Krakowie. Procesy te odbyły się w Polsce Ludowej w 1947 roku przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Jest to pierwsze źródło, do którego należy sięgnąć, chcąc poznać historię obozu z perspektywy więźniów.

Dziś, gdy relatywizuje się historię II wojny światowej, a zbrodnie niemieckie są kwestionowane, głos ocalonych pozwala precyzyjnie odróżnić ofiary od sprawców. Dlatego akcja #GłosOcalonych / #SurvivorsReveal, podczas której codziennie zostanie opublikowana jedna wyjątkowa relacja osoby ocalonej z obozu Auschwitz-Birkenau na naszych profilach w mediach społecznościowych, pozwoli poznać prawdziwe losy ofiar i ocalonych z obozu. Akcja, aby jej zasięg był jak najszerszy,  jest prowadzona równolegle w dwóch jeżykach – po polsku i po angielsku.

Sprawdź na FB

__________

„Zapisy Terroru” to nowoczesne przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych, popularyzacji historii i szeroko rozumianej kultury pamięci. Wysiłkiem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego powstaje największy zbiór świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy ONLINE. Baza zawiera relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totali­taryzmów: niemieckiego i sowieckiego. W świadectwach tych kryją się osobiste doświadczenia ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl