Różne doświadczenia komunizmu – relacja z debaty

31 października 2017

AppliedCommunism_30102017_61_fotPatMicW 2017 r. przypada 100-lecie Rewolucji Październikowej. Z tej okazji Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zorganizował debatę, podczas której naukowcy z całego świata dyskutowali o mijającym stuleciu komunizmu.

‚Applied’ Communism After a Hundred Years. (Un)Learned Lessons for Humankind – pod takim tytułem debatowali historycy XX wieku z pięciu krajów i trzech kontynentów. Ośrodek do dyskusji zaprosił przedstawicieli Mołdawii (prof. Igor Cașu – State University of Moldova), Hiszpanii (prof. Pablo Perez Lopez – Universidad de Navarra), Chile (prof. Gonzalo Larios Mengotti – Universidad Gabriela Mistral), Kanady (prof. Alexandra Richie – Collegium Civitas) i Polski (prof. Wojciech Roszkowski – Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk). Moderatorem debaty był Zastępca Dyrektora ds. Programowych Ośrodka dr Wojciech Kozłowski.

Urokliwa Sala Kolumnowa w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego wypełniła się do pełna gośćmi, wśród których większość stanowili naukowcy i przebywający w Warszawie zagraniczni studenci wraz z polskimi kolegami.

Dr Wojciech Kozłowski poprosił każdego z panelistów o ujęcie doświadczenia komunizmu z perspektywy własnego państwa. Ta seria odpowiedzi dała już zróżnicowany obraz zarówno specyfiki realizacji idei komunistycznej, ale także odsłoniła wiele miejsc wspólnych.

Prof. Igor Cașu i prof. Wojciech Roszkowski pochodzą z państw mocno doświadczonych przez system komunistyczny. Goście z Hiszpanii i Chile opowiadali o krótkiej, lecz burzliwej konfrontacji z komunizmem w swoich krajach (hiszpańska wojna domowa 1936-1939 oraz rządy prezydenta Salvadora Allende w Chile 1970-1973).

Kanada nigdy nie zbliżyła się do komunizmu, więc mieszkająca i wykładająca w Polsce prof. Alexandra Richie może dziś spojrzeć na tę złowieszczą ideologię z nieco innej perspektywy. Poza tym jest autorką książek o Berlinie i Warszawie (Faust’s Metropolis. A History of Berlin, Nowy Jork 1998 oraz Warsaw 1944: Hitler, Himmler, and the Warsaw uprising, Nowy Jork 2013) – miastach niezwykle ważnych dla rozumienia XX wieku – w tym także epoki komunizmu.

Na koniec debaty do dyskusji mogła się włączyć również publiczność. Padały pytania m.in. o liczbę obywateli Polski i Mołdawii, którzy faktycznie popierali komunistyczne przekształcenia w ich krajach tuż po II wojnie światowej.

Po dwóch godzinach pasjonującej debaty licznie zgromadzeni słuchacze nagrodzili prelegentów gromkimi brawami. Była to druga anglojęzyczna debata zorganizowana przez Ośrodek (pierwsza nosiła tytuł Polish History in Global Perspective. Understanding the Twentieth Century), ale z pewnością nie ostatnia.

Bartosz Bolesławski

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl