Proces rekrutacji do projektu „Polski wiek XX. Nowe Perspektywy” rozstrzygnięty

6 kwietnia 2018

POLSKI WIEK XX-banery-850x450(1)

Wyniki procesu rekrutacji do projektu badawczo-wydawniczego
„Polski wiek XX. Nowe Perspektywy”

Niniejszym informujemy, że proces rekrutacji do projektu badawczo-wydawniczego „Polski wiek XX. Nowe Perspektywy” Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego dobiegł końca. Projekt rozpocznie się w kwietniu br. i będzie trwał półtora roku.

W odpowiedzi na nasze ogłoszenie otrzymaliśmy 65 aplikacji reprezentantów różnych dziedzin nauk humanistycznych i społecznych, m.in. historii, politologii, nauk prawnych i literaturoznawstwa. Byli wśród nich badacze na różnym etapie kariery naukowej, od doktorantów po osoby z tytułem profesora.

W procedurze oceny przesłanych propozycji udział wzięli doświadczeni naukowcy: prof. Paweł Kaczorowski, prof. Marek Kornat, prof. Piotr Madajczyk i dr hab. Paweł Skibiński. Brano pod uwagę zarówno zawartość merytoryczną aplikacji, jak i ich zgodność z celami i założeniami projektu. Ostatecznie zdecydowano o wyborze 7 propozycji.

Lista osób zakwalifikowanych do projektu badawczo-wydawniczego
„Polski wiek XX. Nowe Perspektywy”

Dr Katarzyna Bałżewska, Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza.

Dr hab. Grzegorz Bębnik, Niemieckie listy/księgi gończe w przededniu i początkach II wojny światowej. Proskrypcja w nowej odsłonie.

Dr Paweł Kowal, Przestrzeń jagiellońska. Jan Paweł II wobec Polski i Europy wschodniej w kontekście transformacji postkomunistycznej.

Dr Joanna Kurczab, Ofiary dwóch totalitaryzmów. Losy rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej pod okupacją sowiecką i niemiecką.

Dr Grzegorz Pawlikowski z zespołem, Nie(rozliczona) zbrodnia? Badania, dochodzenia i postępowania karne w sprawie ludobójstwa w byłym niemieckim Ośrodku Zagłady Kulmhof (Chełmno nad Nerem).

Dr hab. Sebastian Piątkowski, Życie codzienne mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa w świetle ogłoszeń drobnych polskojęzycznej prasy niemieckiej  (1939–1945).

Dr Marcin Przegiętka, Akcja Gestapo przeciwko polskiej inteligencji w rejencji ciechanowskiej.

Wszystkim zakwalifikowanym serdecznie gratulujemy!

W ramach projektu „Polski wiek XX. Nowe perspektywy” badacze podejmą się refleksji nad zagadnieniami dwudziestowiecznej historii Polski. Przygotowane przez nich książki zostaną następnie wydane nakładem Ośrodka.

Chcielibyśmy, aby głos polskiej humanistyki był obecny w światowej dyskusji o historii XX wieku i skłonił do refleksji nad wyjątkowością polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami. Dlatego planujemy przekład najlepszych prac na język angielski i ich wydanie za granicą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl