Pożegnanie z wiekiem XX? – o nowej Ameryce / Relacja ze spotkania

14 czerwca 2018

Nowa_Ameryka_PiP_SlajdObecnie mamy do czynienia z rywalizacją dwóch wizji globalnego ładu – eurazjatycką oraz amerykańską. Polska może stać się pośrednikiem między stronami rywalizującymi o urzeczywistnienie jednej z nich. Może stać się również ofiarą tej rywalizacji. To największe wyzwanie polskiej dyplomacji od stu lat – mówił Michał Kuź we wstępie do kolejnego spotkania z cyklu Pamięć i Polityka.

Jakie zmiany zaszły w globalnym stosunkach sił politycznych i co to oznacza dla Polski? Na te pytanie starali się odpowiedzieć dyskutanci. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z dyskusji!

Tematem spotkania Nowa Ameryka. Pożegnanie z wiekiem XX były zmiany w polityce amerykańskiej, związane przede wszystkim z elekcją Donalda Trumpa, które w znacznej mierze kształtują politykę światową. Uczestnicy dyskusji mówili również o ogólniejszych tendencjach obserwowanych na całym świecie – odwracania się od polityki neoliberalnej, pojawieniu się neokonserwatywnych ruchów alternative right oraz na upadku wspólnej wizji świata, która spajała relacje transatlantyckie od czasów zakończenia drugiej wojny światowej.

Spotkanie rozpoczął Michał Kuź od zaprezentowania kilku tez dotyczących współczesnej polityki amerykańskiej: obserwujemy powrót do polityki z lat 80., sceptycyzm wobec multilateralnych umów oraz dużo większy pragmatyzm w posunięciach dyplomatycznych. Bardziej podmiotowa polityka Stanów Zjednoczonych ma jednak swoją przeciwwagę w formującym się bloku rosyjsko-chińskim oraz w ostrzejszej polityce Niemiec i innych krajów Zachodu. Świat znów dryfuje w stronę polaryzacji na dwa bieguny, jak miało to miejsce w czasach zimnej wojny.

Trzeba jednak pamiętać, że tym razem mamy do czynienia raczej z pragmatycznymi kalkulacjami, niż z konfrontacją dwóch rywalizujących ideologii – komentował Piotr Zaremba. Dodał również, że elekcja Donalda Trumpa jest zapowiedzią daleko idących zmian, które są obce amerykańskiej tradycji republikańskiej. Zatem porównanie do lat 80. i prezydentury Ronalda Reagana nie jest do końca zasadne. Nie może być również mowy o powrocie do izolacjonizmu znanego sprzed pierwszej wojny światowej. Wszystkie podmioty polityczne są ze sobą powiązane gospodarczo nieporównywalnie mocniej, niż miało to miejsce sto lat temu.

Zdaniem dyskutantów skala i charakter zmian, które obecnie zachodzą, są trudne do jednoznacznego określenia. Pewne jest natomiast to, że kształt relacji transatlantyckich uległ zmianie. Niektórzy sądzą, że mamy nawet do czynienia z kryzysem. W tym kontekście wymowne są wyniki sondaży przeprowadzonych na społeczeństwie niemieckim, które prezentował Michał Kuź. Pokazują one znaczny spadek zaufania do Amerykanów. Te same sondaże pokazują, że Rosja cieszy się dwukrotnie większym zaufaniem, Chiny zaś – niemal trzykrotnie większym.

Być może kryzys w relacjach transatlantyckich jest szansą na nowe porozumienie i nowy konsensus – podobnie, jak miało to miejsce np. w latach 70. – mówiła prof. Paulina Matera. Jaki może być kształt takiego porozumienia? Co sądzi na ten temat społeczeństwo amerykańskie? Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji!

Jakub Mańczak

Zobacz:

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl