Polen-Denkmal? / 12.04 / Lubecka, Gnauck, Łuczewski

4 kwietnia 2018

pamiec-i-polityka-baner-polen-denkmal-1920x1080

Zapraszamy na spotkanie:

Polen-Denkmal?
Pamięć o II wojnie światowej w relacjach polsko-niemieckich

w cyklu „Pamięć i Polityka”

_________________________

WPROWADZENIE: dr Joanna Lubecka

DYSKUSJA: dr Gerhard Gnauck, dr Michał Łuczewski

Moderacja: Tomasz Stefanek


12 kwietnia, 18.00
siedziba Ośrodka, ul. Foksal 17, Warszawa

Wstęp wolny.


OPIS WYDARZENIA:
„Polen-Denkmal” – tak skrótowo określa się w Niemczech społeczną inicjatywę budowy w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary zbrodni niemieckich podczas II wojny światowej. Pomysł ujrzał światło dzienne jesienią 2017 roku, jest od tej pory żywo dyskutowany po obu stronach granicy, a jego przyszłość pozostaje niepewna. Sama idea świadczy o tym, że w Niemczech, przynajmniej w niektórych środowiskach, rośnie świadomość wyjątkowo brutalnego charakteru okupacji w Polsce. Pokazuje zarazem, jak długo czekamy na uznanie faktu, że Polacy stanowili odrębną kategorię ofiar nazistowskiego terroru.

Inicjatywa budowy pomnika, a także inne kwestie obecne w polsko-niemieckim dialogu o historii XX wieku, to dobry punkt wyjścia do rozmowy o kulturach pamięci obu społeczeństw i ich wzajemnych przecięciach – zarówno o obszarach kompromisu, jak i o kontrowersjach lub punktach spornych. Potrzeba takiej rozmowy jest tym bardziej oczywista, że interpretacje przeszłości w coraz większym stopniu kształtują dziś wizje wspólnej przyszłości Polski i Niemiec w ramach projektu europejskiego.

O CYKLU „PAMIĘĆ I POLITYKA”:
Żyjemy w świecie ukształtowanym przez pamięć o tragicznych doświadczeniach wieku XX – stulecia totalitaryzmów i ludobójstwa. U podstaw naszych instytucji oraz wyobrażeń o polityce, prawie i moralności leży pragnienie, aby wojna totalna, terror i masowe zbrodnie nie powtórzyły się w przyszłości. Zarazem zdajemy sobie sprawę, że kres wieku XX – wbrew nadziejom wielu – nie przyniósł wcale „końca historii”.

W dobie wielowymiarowego kryzysu, z którym mamy do czynienia na Zachodzie, pamięć i polityka łączą się nierozerwalnie. Nie jest to związek przygodny, rzecz nie sprowadza się do zjawiska politycznej instrumentalizacji historii. Pamięć o wieku XX określa to, kim jesteśmy, definiuje nasze obawy i nadzieje, wpływa na podejmowane decyzje, jest wreszcie źródłem analogii, dzięki którym teraźniejszość postrzegamy przez pryzmat tego, co minione. Pamięć kształtuje tożsamość społeczeństw Zachodu, a dzisiejszy kryzys w swym najgłębszym wymiarze ma przecież charakter tożsamościowy. Bez dyskusji o historii XX wieku nie sposób zrozumieć kluczowych dylematów politycznych współczesności – kryzysu finansowego, masowych migracji, sytuacji na Wschodzie, zmian w Unii Europejskiej czy stanu relacji transatlantyckich.

W cyklu wykładów otwartych i debat chcemy zmierzyć się z tymi problemami, rozmawiając o związkach pamięci i polityki. Nie będziemy udawać, że kulturę pamięci można badać w oderwaniu od fundamentalnych sporów politycznych. Nie ulegniemy złudzeniu, że pamięć i historia są zaledwie jednym z wielu obszarów, na które polityka niekiedy wkracza i gdzie nie jest mile widziana. Będziemy rozmawiać o pamięci i polityce tak, jakby były jedną sprawą, a więc w zgodzie z rzeczywistym stanem rzeczy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl