Pokaz filmu „Watchers of the Sky”

11 czerwca 2018

watchers-of-the-sky-baner-850x450

W roku 2018 przypada 70. rocznica uchwalenia przez ONZ Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Z tej okazji dyskutujemy o dziedzictwie  Rafała Lemkina – twórcy pojęcia „ludobójstwo” i pomysłodawcy konwencji.

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu „Watchers of the Sky” w reżyserii Edet Belzberg.

22 czerwca, g. 18.10

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66

sala 316, III piętro BUW


Dlaczego zabicie milionów jest mniejszą zbrodnią niż zabicie jednej osoby?
Rafał Lemkin

Zagłada Żydów, Rzeź Ormian, Wielki Głód na Ukrainie, ludobójstwa Tutsi w Rwandzie, konflikt w Darfurze. Czworo działaczy na rzecz praw człowieka przedstawia tragiczną historię ludobójstwa w XX i XXI wieku oraz postawy społeczności międzynarodowej wobec tej okrutnej zbrodni.

Inspirację do działania czerpią z postawy Rafała Lemkina, polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia, twórcy pojęcia „ludobójstwo”, pomysłodawcy i niestrudzonego lobbysty na rzecz uchwalenia Konwencji.

Film nagrodzono dwoma statuetkami w Sundance Film Festival.

Wprowadzenie:
prof. Marek Kornat – historyk, kierownik Zakładu Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych w Instytucie Historii PAN; zajmuje się historią polityczną Polski i Europy w XX wieku oraz zagadnieniami sowietologii i totalitaryzmów.

dr Agnieszka Bieńczyk-Missala – politolog, wykładowca Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW; zajmuje się problematyką praw człowieka i demokracji, zbrodniami masowymi i międzynarodowym prawem humanitarnym. Autorka m.in. książek „Międzynarodowa ochrona praw człowieka”, „Civilians in contemporary armed conflicts”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl