Pierwsza seria wydawnicza Ośrodka – „Zapisy Terroru. Warszawa”

27 czerwca 2017

Zapisy_terroru_KsiazkaZ okazji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO (Kraków, 2-12 lipca 2017 r.) Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego wydał pierwszą książkę – „Zapisy Terroru. Warszawa” – w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Jest to premierowy tom serii wydawniczej, zawierającej relacje obywateli polskich, którzy doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Będą w niej publikowane osobiste przeżycia tysięcy Polaków, ich rodzin i bliskich. W zdecydowanej większości są to zeznania składane przed powołaną w 1945 r. Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce (od 1949 r. Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich).

„Zapisy Terroru” to główny projekt Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. W internetowej bazie gromadzone są relacje świadków i ofiar totalitaryzmów: zapisy w języku polskim, angielskim oraz skany oryginalnych dokumentów. Pierwszy tom serii wydawniczej „Zapisy Terroru” zawiera świadectwa mieszkańców Warszawy i jej najbliższych okolic.

Książkę rozpoczynają zeznania profesorów Jana Zachwatowicza i Stanisława Lorentza. Dokumentowali oni podczas wojny zniszczenia wyrządzone przez okupanta, a po jej zakończeniu byli zaangażowani w dzieło odbudowy Warszawy, której 85% lewobrzeżnej części było w ruinie. Prof. Jan Zachwatowicz jako pracownik Biura Odbudowy Stolicy przeforsował projekt dokładnej rekonstrukcji Starego Miasta.

W dalszej części publikacji można przeczytać wybrane zeznania, dotyczące poszczególnych elementów niemieckiego terroru. Bezpośredni świadkowie opowiadają w nich jak wyglądała polityka rasowa czy też w jaki sposób Niemcy eksterminowali Polaków w więzieniach na Pawiaku, przy Al. Szucha i na Gęsiówce. W książce „Zapisy Terroru. Warszawa” znajdują się przejmujące relacje osób, których najbliżsi ginęli w masowych egzekucjach, a także relacje z zagłady Żydów, między innymi niesamowitą opowieść Łazarza Menesa, cudem ocalałego powstańca z getta warszawskiego.

Publikację kończą świadectwa dotyczące Powstania Warszawskiego. Rzeczowe i sprawiające wrażenie pozbawionych emocji zeznania cywilów pokazują dobitnie los miasta skazanego przez Niemców zagładę. W ostatnim rozdziale znajdują się wstrząsające relacje z ludobójstwa na Woli.

Mimo ogromnych strat ludzkich i materialnych, Warszawa szybko podźwignęła się ze zniszczeń. Ten wysiłek został doceniony przez UNESCO, które 1980 r. wpisało warszawskie Stare Miasto na listę dziedzictwa światowego, mimo że nie jest to oryginalny zabytek, lecz tylko rekonstrukcja.

Do „Zapisów Terroru. Warszawa” wstęp napisała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin. Unikalny przypadek Warszawy jako miasta, które przeżyło własną śmierć, opisali dr Wojciech Kozłowski (Zastępca Dyrektora ds. Programowych) oraz Tomasz Stefanek (Kierownik Działu Programowego) z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Rys historyczny działalności Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich/Hitlerowskich w Polsce przedstawił prof. Piotr Madajczyk. Każdy zbiór zeznań, dotyczący konkretnego wymiaru niemieckiej okupacji, został poprzedzony krótkim wprowadzeniem historycznym.

Od 2 do 12 lipca w Krakowie odbędzie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Publikacja o wojennych doświadczeniach Warszawy (dostępna także w języku angielskim) może stanowić okazję do ukazania międzynarodowym gościom fenomenu Warszawy jako miasta, które podniosło się z ruin.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl