LEMKIN 2018-2023

17 grudnia 2018

lemkin-2018-23-banery-1

Celem pięcioletniego projektu, realizowanego pod kierownictwem prof. Piotra Madajczyka, jest badanie oraz popularyzacja dokonań polskiej myśli prawnej w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem działań polskich intelektualistów, przede wszystkim Rafała Lemkina.

Odbywające się co roku konferencje naukowe, wystawy i publikacje koncentrować się będą wokół dyskusji o nowym paradygmacie suwerenności, prawach człowieka i kształcie ładu prawno-międzynarodowego po katastrofie II wojny światowej.

Pełna nazwa projektu: „Wkład polskiej myśli prawno-naukowej w kształtowanie pojęcia zbrodni genocydu. Rafał Lemkin i Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku a polskie doświadczenie okupacji przez narodowosocjalistyczne Niemcy”.

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Szlakami Polski Niepodległej” w latach 2018-2023,  nr projektu 01SPN1705318, kwota finansowania 985.110,00 zł.

LEMKIN 2019

Do 17 marca przyjmujemy zgłoszenia do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej “The New Dawn of Europe after the Great War: the Theory of the State and Genocide in the 20th Century”, która odbędzie się 3-5 grudnia w Warszawie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

LEMKIN 2018

22068_BibliotekaLemkinowska_004_fotPM
fot. Patrycja Mic

OTWARCIE KOLEKCJI LEMKINOWSKIEJ
[czerwiec]

Ponad 160 publikacji związanych z postacią i dorobkiem Rafała Lemkina oraz problematyką studiów nad ludobójstwem, przekazanych w 2018 roku Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Unikalna w skali kraju kolekcja zawiera dzieła z zakresu prawa, historii, literatury i socjologii, wydane po polsku i po angielsku. Inicjatywa otrzymała wsparcie trzech warszawskich kancelarii prawnych: CMS, GWW, KKLW.

PARTNER: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

22068_BibliotekaLemkinowska_084_fotPM
fot. Patrycja Mic

POKAZ FILMU WATCHERS OF THE SKY (REŻ. EDET BELZBERG)
[czerwiec]

Otwarciu kolekcji towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Edet Belzberg. Historia ludobójstwa w XX i XXI wieku oczami czworga działaczy na rzecz praw człowieka, zainspirowanych postawą Rafała Lemkina. Projekcję poprzedziła rozmowa z prof. Markiem Kornatem oraz dr Agnieszką Bieńczyk-Missalą.

PARTNER: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

DSC_5492 (c) Grzegorz Karkoszka
fot. Grzegorz Karkoszka

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „LEMKIN. ŚWIADEK WIEKU LUDOBÓJSTWA”
[grudzień]

W odbywających się między 3 a 5 grudnia panelach badacze z czterech kontynentów rozmawiali o znaczeniu i aktualności koncepcji Rafała Lemkina. Historycznemu spojrzeniu na biografię Lemkina towarzyszyły rozważania z obszaru prawa – o założeniach Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, jej przesłaniu i politycznych oddziaływaniu, a także praktycznym stosowaniu jej przepisów.

PRELEGENCI: Michelle Anderson, prof. Peter Balakian, dr Alicja Bartuś, prof. Agnieszka Bieńczyk-Missala, dr Tomasz Ceran, dr John Cornell, dr Donna-Lee Frieze, prof. Joaquín González Ibáñez, dr Edita Gzoyan, Eryk Habowski, dr Krzysztof Jurek, dr Patrycja Grzebyk, prof. Tushar Kanti Saha, prof. Marek Kornat, dr Beata Kozaczyńska, dr Oktawian Kuc, prof. Hanna Kuczyńska, dr Joanna Kurczab, prof. Piotr Madajczyk, Maciej Mazurkiewicz, prof. Piotr Mikietyński, dr Jakub Muchowski, prof. Joanna Nowakowska-Małusecka, dr Marcin Panecki, prof. Adam Redzik, prof. William Schabas, prof. Karolina Wierczyńska

PARTNER: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego

POBIERZ KATALOG KONFERENCJI

DSC_6609 (c) Grzegorz Karkoszka
fot. Grzegorz Karkoszka

DEBATA „WHY LEMKIN?”
[grudzień]

Czemu Lemkin? Co sprawia, że to właśnie polski prawnik stworzył pojęcie „ludobójstwa”, swoimi koncepcjami znacznie wyprzedzając czasy, w których tworzył? Co stanowi o aktualności jego myśli? Z jakimi wartościami były i są utożsamiane? Jak postrzegają je przedstawiciele nauki z różnych krajów i różnych kontynentów? Pytania te zadaliśmy czworgu badaczom ludobójstwa i historii XX wieku.

PRELEGENCI: dr Donna-Lee Frieze, dr Christhardt Henschel, prof. Joaquín González Ibáñez, dr Wojciech Kozłowski

PARTNER: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego

DSC_7032 (c) Grzegorz Karkoszka
fot. Grzegorz Karkoszka

WYSTAWA „LEMKIN. ŚWIADEK LUDOBÓJSTWA”
[grudzień-styczeń]

Konferencji towarzyszyła wystawa „Lemkin. Świadek ludobójstwa” – pierwsza w Polsce ekspozycja w pełni poświęcona Rafałowi Lemkinowi, dostępna dla zwiedzających od 4 grudnia 2018 do 6 stycznia 2019 w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Wykorzystane w wystawie zdjęcia, dokumenty i materiały audiowizualne pochodziły z archiwów amerykańskich i w większości nie były prezentowane w Polsce. Życie i dzieło Lemkina przedstawione zostało na tle dramatu niemieckiej i sowieckiej okupacji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie skupiły się masowe zbrodnie dwóch totalitaryzmów. Ich świadectwem są rzeczy osobiste ofiar ludobójstw i indywidualne relacje ocalonych, które stanowiły część ekspozycji.

WSPÓŁORGANIZATOR: Narodowe Centrum Kultury

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Lemkin_książka_8

NIEOFICJALNY. AUTOBIOGRAFIA RAFAŁA LEMKINA
[grudzień]

„Nieoficjalny. Autobiografia Rafała Lemkina” to historia życia i działalności Lemkina spisana przez samego autora. Napisana po angielsku w Nowym Jorku, została po raz pierwszy przetłumaczona na język polski i wydana przez Instytut Pileckiego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl