Lęk przed Holocaustem – dyskusja o książce Jacoba S. Edera

10 kwietnia 2019

HMZ-banery-1920x1080

Gdy w USA rozwijała się kultura upamiętnienia Zagłady, Republika Federalna Niemiec upatrywała w tym zagrożeń dla celów politycznych i reputacji kraju. Dla rządu Helmuta Kohla kluczową kwestią tego procesu okazało się tworzenie Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, któremu starał się przeciwdziałać.

Na pierwszym spotkaniu z cyklu „Historia ma znaczenie” porozmawiamy o książce Jacoba S. Edera, wydanej pierwszy raz w języku polskim przez Instytut Pileckiego. To wciągająca dokumentacja reakcji Niemiec na zmiany w kulturze pamięci w Stanach Zjednoczonych.

.
25 kwietnia, godz. 18:00

Siedziba Instytutu Pileckiego, ul. Foksal 17

Wstęp wolny

.

DYSKUSJA

Tomasz Gabiś – publicysta, tłumacz i znawca problematyki niemieckiej. W latach 1991–2003 był redaktorem naczelnym pisma „Stańczyk”, współpracownik pisma „Arcana”.

dr hab. Patrycja Grzebyk – prawniczka i politolożka specjalizująca się w międzynarodowym prawie karnym. Pracuje w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

dr hab. Michał Łuczewski – socjolog, psycholog, metodolog, pracuje w Instytucie Socjologii UW. Dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II. Autor książki Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności.

Moderacja: Mateusz Fałkowski – Instytut Pileckiego

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki!

 

„Lęk przed Holocaustem. Republika Federalna Niemiec a amerykańska pamięć o Holocauście od lat 70. XX wieku” – Jacob S. Eder

W latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych pamięć o Zagładzie stała się coraz bardziej obecna w kulturze popularnej i działaniach instytucji publicznych. Rząd USA podjął m.in. działania mające na celu budowę Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Kanclerz Helmut Kohl w idei muzeum widział poważne zagrożenie dla celów politycznych i reputacji RFN. Sieć oficjalnych i nieoficjalnych emisariuszy rządu Niemiec Zachodnich próbowała wpłynąć na kształt wystawy muzeum, tak by m.in. zawierała ona historię także „dobrych Niemców”, historię sprzeciwu Niemców wobec Hitlera i wspominała o budowie instytucji demokratycznych w Niemczech Zachodnich po wojnie. Książka Edera to opowieść o polityce zagranicznej i polityce pamięci. Warto ją czytać i dyskutować o niej również w kontekście aktualnych sporów o pamięć II wojny światowej i Zagłady. Zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Cykl „Historia ma znaczenie”

Nasze myślenie o historii, czy to o Holocauście i II wojnie światowej, czy o powojniu, PRL lub transformacji społeczno-gospodarczej i początkach III RP – ma znaczenie dla naszych wyobrażeń, ocen i sporów dotyczących współczesności. Historia staje się często przedmiotem polityki wewnętrznej i międzynarodowej. Kultura pamięci ma wpływ na to jak głosujemy i co sądzimy o kapitalizmie czy demokracji. Spory wokół historii współtworzą naszą teraźniejszość. W ramach cyklu spróbujemy w ciekawy sposób pokazać niektóre z takich historycznych sporów mających znaczenie dla współczesności

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl