Kto wygrał w roku 1989? // Ciżewska-Martyńska / Dudek / Kwiatkowski / Mielczarek

13 czerwca 2018

SOLIDARNOSC-DEBATA-baner-1920x1080 (1)

Zapraszamy na dyskusję: „Kto wygrał w roku 1989? Społeczeństwo i elity polityczne wobec Solidarności i końca komunizmu”.

W pierwszym spotkaniu z cyklu „Pamięć 2018. Polacy o swojej historii” zastanowimy się, jak doświadczenie Solidarności wpłynęło na kulturę polityczną Polaków, spory ideowe i postawy społeczne. Za punkt wyjścia do dyskusji posłużą nam wyniki badań pamięci historycznej Polaków przeprowadzone w maju 2018 dla Instytutu Solidarności i Męstwa.

21 czerwca (czwartek), g. 18.00
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami, ul. Foksal 17

Naszymi gośćmi będą:

DR ELŻBIETA CIŻEWSKA-MARTYŃSKA – socjolog, historyk idei, UW. Autorka prac poświęconych republikańskiej interpretacji Solidarności, m.in. książki „Filozofia publiczna Solidarności”.

PROF. ANTONI DUDEK – historyk, politolog, UKSW. Znawca politycznych dziejów III RP i przekształceń w obozie postsolidarnościowym. Autor m.in. książki „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990”.

PROF. PIOTR KWIATKOWSKI – socjolog, APS. Bada postrzeganie przeszłości przez Polaków. Autor publikacji „Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji”.

DR ADAM MIELCZAREK – socjolog, UJ. Zajmuje się zagadnieniami tradycji ruchu „Solidarności”. Autor pracy „Śpiący rycerze. Szeregowi działacze warszawskiego podziemia wydawniczego lat 80”.

Moderacja: MATEUSZ FAŁKOWSKI.

——————————————–
Solidarność, wielki ruch społeczny, który w roku 1980 objął swym zasięgiem w zasadzie całe społeczeństwo, wytworzył ważne więzi społeczne i przyczynił się do istotnych zmian społeczno-politycznych. Jednak czy to właśnie ruch społeczny wygrał w roku 1989? Czy zwycięzcami były elity czy szeregowi działacze? Jak w ciągu trzech dekad zmieniało się społeczne postrzeganie roku 1989? Co stało się z energią społeczną widoczną w NSZZ Solidarność w roku 1980, ale także w lokalnie tworzonych Komitetach Obywatelskich w roku 1989? Co stało się ze społecznymi więziami po roku 1989? Jak politycy rywalizowali o symbol i dziedzictwo Solidarności? Co stało się ze zbiorową pamięcią o ruchu społecznym i o roku 1989?

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl