Festiwal „Pilecki. Po stronie wolności”

27 kwietnia 2018

FP_210418_LUC_004_fotPM

Dobiegł końca festiwal „Pilecki. Po stronie wolności”. Przez cztery dni, między 20 a 23 kwietnia, w przededniu rocznicy ucieczki Rotmistrza z Auschwitz, przypominaliśmy o Witoldzie Pileckim i jego roli w kształtowaniu przestrzeni wolności.

Zobacz jak było:

„Czy tu wolno tańczyć?” Festiwal rozpoczęliśmy potańcówką w stylu retro – w Hali Gwardii rozbrzmiały rytmy lat ’30, o które zadbał Michał Fogg. Najlepsi barberzy i wizażystki zapewnili nam charakteryzację, dzięki czemu mogliśmy poczuć się jak Witold i Maria Pileccy, kiedy jako narzeczeństwo, a później małżeństwo, bawili się na przedwojennych dancingach.

FP_200418_Dancing_082_fotPM

Na sobotnim targu śniadaniowym „Spółdzielczość, lokalność, kooperacja – śniadanie z Pileckim” nawiązaliśmy do doświadczeń Witolda Pileckiego związanych z jego rodzinnym majątkiem w Sukurczach. Innowacyjny sposób zarządzania gospodarstwem, szkolenia w zakresie upraw i ochrony roślin, organizowanie pomocy społecznej dla biednych, powołanie straży pożarnej, wreszcie stworzenie spółdzielni – to pionierskie przedsięwzięcia Pileckiego, które rozwijały społeczeństwo obywatelskie na Kresach.

FP_210418_Targ_72_fotPM

Wieczorem wróciliśmy pamięcią do brawurowej ucieczki Rotmistrza z Auschwitz. Specjalnie skomponowana muzyka Łukasza L.U.C Rostkowskiego oraz animowane ilustracje Przemysława „Trusta” Truścińskiego stworzyły niezwykłe multimedialne widowisko, opowiadające o jednym z najbardziej spektakularnych dokonań Witolda Pileckiego.

FP_210418_LUC_026_fotPM

Mieliśmy również okazję poznać warszawskie miejsca związane z Rotmistrzem. Przewodnik Konrad Tarnopolski zabrał nas na wyjątkowy spacer po Warszawie. Zobaczyliśmy kamienicę, w której Pilecki dał się pojmać Niemcom, poznaliśmy miejsce, gdzie walczył w Powstaniu Warszawskim, sąd, w którym wydano na niego wyrok śmierci. Na końcu, wraz z córką Rotmistrza – Zofią, odwiedziliśmy więzienie na Rakowieckiej, gdzie był przetrzymywany i został zamordowany.

FP_220418_Spacer_005_fotPM

Podczas maratonu filmowego „Kino wolność” zobaczyliśmy trzy polskie filmy nawiązujące do idei wolności: wolności kształtowania indywidualnego losu, wolności politycznej narodu oraz swobody artystycznego wyrazu. Seanse poprzedzone były dyskusją z zaproszonymi przez nas gości.

FP_220418_Kino_11_fotPM

Finałem festiwalu była debata „Pilecki. Świadek ludobójstwa”. Jack Fairweather, autor powstającej biografii Witolda Pileckiego, prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojciech Tomczyk, dramaturg, scenarzysta i producent dyskutowali roli, jaką odegrał Witold Pilecki oraz o świadomości jego dokonań we współczesnym świecie.

FP_230418_Debata_081_fotPM

Dziękujemy, że byliście z nami!

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl