Fenomen św. Jana Pawła II – relacja z wykładu prof. Pawła Skibińskiego

3 listopada 2017

Egzorcyzm dla świata. Pontyfikat św. Jana Pawła II – wykład prof. Pawła SkibińskiegoSiódmy wykład prof. Pawła Skibińskiego dla Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego w całości był poświęcony papieżowi Polakowi. Historyk Kościoła skupił się przede wszystkim na pierwszych latach pontyfikatu Karola Wojtyły.

25 października 2017 r. w sali konferencyjnej Ośrodka odbył się jego kolejny wykład z cyklu „Kościół a totalitaryzm. Wizja ogólna i rozważania wokół przypadku polskiego”. Swoje siódme wystąpienie (pierwsze po przerwie wakacyjnej) prof. Paweł Skibiński zatytułował: „Egzorcyzm dla świata. Pontyfikat św. Jana Pawła II”.

Prof. Skibiński zaczął od stwierdzenia, że lata 70. XX wieku to zwycięski marsz komunizmu na świecie, także pod względem intelektualnym – dzieła Karola Marksa i Fryderyka Engelsa były wówczas obowiązkową lekturą na większości wydziałów socjologii i filozofii. Bardzo ważną datą, która zahamowała ten postęp komunizmu, był 16 października 1978 r.

Wybór na papieża człowieka pochodzącego z kraju komunistycznego, znającego ten ustrój „od podszewki”, stworzył zupełnie nową sytuację w świecie. Warto dodać, że podczas konklawe kardynał Karol Wojtyła otrzymał poparcie zarówno od hierarchów konserwatywnych, jak i tych uznawanych za bardzo postępowych.

Jan Paweł II od początku pontyfikatu szedł swoją, unikalną drogą. Ani nie kontynuował polityki Pawła VI (dialog z komunistami), ani Piusa XII (konfrontacja). – Wytworzyła się zupełnie nowa jakość – mówił prof. Skibiński.

Papieża Polaka bardzo obawiali się towarzysze polscy i radzieccy, na potwierdzenie tego Paweł Skibiński cytował ich pełne obaw wypowiedzi. Leonid Breżniew wprost sugerował Edwardowi Gierkowi, że jeśli nie odwoła pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (1979 r.), to może mieć poważne kłopoty.

Pontyfikat Jana Pawła II wiązał się także z upodmiotowieniem Europy Wschodniej. Symbolem tego było ustanowienie św. Cyryla i Metodego patronami Europy, na równi ze św. Benedyktem z Nursji. Według Jana Pawła II, Europa powinna oddychać dwoma równorzędnymi płucami.

Kolejną zasługą było wspieranie zlikwidowanego przez Moskwę Kościoła greckokatolickiego, przy jednoczesnym tonowaniu nacjonalizmu ukraińskiego (to akurat się nie udało, ukraiński Kościół wspiera nacjonalizm).

Pielgrzymka do Polski w 1979 r. faktycznie zapoczątkowała przemiany, choć, jak przyznał prof. Skibiński, nie ma na to naukowego wyjaśnienia. „Nadprzyrodzony” aspekt Jana Pawła II w pełni się jednak ujawnił po zamachu z 13 maja 1981 r. Turecki zamachowiec Mehmet Ali Ağca zaatakował dokładnie w rocznicę objawień fatimskich, o ataku na papieża miała też mówić jedna z tajemnic spisanych przez siostrę Łucję dos Santos.

Zwieńczeniem tej „nadprzyrodzonej” części działalności Jana Pawła II był 13 maja 1984 r. W kolejną rocznicę objawień fatimskich w bazie Floty Północnej sowieckiej marynarki wojennej w Siewieromorsku doszło do potężnej katastrofy, w wyniku której Moskwa utraciła nawet 2/3 swojego potencjału morskiego. Od tego momentu Związek Sowiecki definitywnie stracił przewagę militarną i nie miał już możliwości działań ofensywnych wobec Stanów Zjednoczonych. Stało się to zaledwie dwa miesiące po watykańskiej uroczystości oddania Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Trzeba tutaj dodać, że podczas objawień fatimskich w 1917 r. Matka Boska domagała się m.in. nawrócenia Rosji.

Oprócz odniesień nadprzyrodzonych, prof. Paweł Skibiński wskazywał oczywiście na konkretne działania polityczne Jana Pawła II, które przyczyniły się do upadku „Imperium Zła”. Papież Polak rozpoczął ścisłą współpracę z prezydentem USA Ronaldem Reaganem, której efektem było pojawienie się oficjalnego przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Watykanie (1984 r.). Razem z kardynałem Josephem Ratzingerem (późniejszy papież Benedykt XVI) Jan Paweł II skutecznie zwalczał w sposób naukowy i teologiczny szerzący się prąd „teologii wyzwolenia”.

Po wykładzie starsi słuchacze opowiadali o swoich wspomnieniach z wizyt Jana Pawła II w Polsce przed 1989 r. Nie brakowało także elementów żartobliwych – prof. Paweł Skibiński przypomniał, że podczas strajków w Stoczni Gdańskiej wejściówki na jej teren były robione na świętych obrazkach, ponieważ Służba Bezpieczeństwa nie potrafiła ich podrobić.

Cykl autorskich wykładów prof. Pawła Skibińskiego zwieńczy jego ostatnie wystąpienie 22 listopada 2017 r. Jego tytuł to: „Szczepionka na totalitaryzm? Próba bilansu”. Serdecznie zapraszamy!

Bartosz Bolesławski

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl