Ćwiczenie nowoczesności

19 sierpnia 2018

exercising-modernity-event-photo-OPEN-CALL

Instytut Pileckiego zaprasza do udziału w szkole organizowanej w ramach pierwszej edycji polsko-niemiecko-izraelskiego projektu Ćwiczenie nowoczesności (Exercising modernity / Modernität üben).

Dwudziestolecie międzywojenne to nie tylko gwałtowne zmiany geopolityczne. To także czas rozkwitu nowych idei i prądów w sztuce – w tym zapatrzonego w przyszłość modernizmu. Gdynia i Tel Aviv. Dwa miasta, których architektura przesiąknięta jest ideą modernistyczną. Szkoła Bauhaus z rewolucyjnym sposobem myślenia o przestrzeni życia człowieka. To nasze inspiracje do dyskusji nad pojęciem nowoczesności – zarówno w jej ujęciu historycznym, jak i dzisiejszym rozumieniu, uwzględniającym rewolucjonizujące życie technologie, generowane przez nie nowe sposoby życia
i wyzwania.

Program kierujemy do osób zainteresowanych kulturą i historią Polski, Niemiec oraz Izraela, a także refleksją nad tym, jak projektowanie może zmieniać życie społeczne. Procesom modernizacyjnym przyjrzymy się w ujęciu historycznym, zastanowimy się także nad ich dzisiejszym znaczeniem.

Poszukamy odpowiedzi na pytania, czym była nowoczesność sto lat temu, które elementy ówczesnego nowoczesnego myślenia mogą być istotne również dzisiaj, jaką rolę odgrywa dziś dziedzictwo modernizmu oraz jakie efekty przyniosły próby zbudowania modernistycznych utopii.

WEŹ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH, ROZWIJAJ SWÓJ PROJEKT

Na uczestników czekają wykłady, warsztaty i seminaria prowadzone przez wykładowców m.in. z Polski, Niemiec, Izraela, Irlandii i Francji. Będą z nami: duet chmara.rosinke, Jakub Koźniewski i Krzysztof Goliński z grupy panGenerator, architekci – Florian Mausbach, Yamit Cohen i Yuval Yask, Daniel Talesnik, historyk sztuki Jacek Friedrich oraz wielu innych.

Zajęcia będą trwały od rana do popołudnia, a wieczorem odbywać się będą wykłady. Uczestnicy będą mogli wybrać jedną z dwóch ścieżek warsztatowych. Zajęcia i wykłady będą prowadzone w języku angielskim.

W trakcie programu każdy z uczestników przygotuje szkic projektu badawczego lub artystycznego. Wykładowcy pełnić będą role tutorów i pomagać w jego kształtowaniu. Instytut planuje wprowadzenie systemu stypendiów, w ramach którego część złożonych propozycji otrzyma możliwość realizacji.

FENOMENY KULTUROWE MIĘDZYWOJNIA

Założenia ideowe i koncepcyjne programu zostały sformułowane w oparciu o trzy społeczno-kulturowe fenomeny międzywojnia. Z jednej strony jest to powiązana ze szkołą Bauhaus idea nowego sposobu myślenia o przestrzeni życia człowieka, jego potrzebach oraz roli, jaką w ich zaspokajaniu, ale też stymulowaniu odgrywać może nowoczesny twórca. Z drugiej strony – idee międzywojennej Polski i właściwe im myślenie o postępie i budowaniu fundamentów dla wolnego i demokratycznego państwa. Po trzecie wreszcie, sposób, w jaki idee modernizmu znalazły swoje zastosowanie w architekturze tworzącego się państwa Izrael, którego „Białe miasto” stanowi największe na świecie skupisko architektury wcielającej w życie założenia awangardowego języka architektury lat 20. i 30.

KOGO SZUKAMY?

Poszukujemy 8 kandydatów z Polski oraz 8 z Niemiec. W programie mogą wziąć udział studenci ostatnich dwóch lat kierunków artystycznych i humanistycznych oraz młodzi twórcy, naukowcy i animatorzy kultury (do 35 roku życia).

GDZIE? KIEDY?

Spotkamy się na dwóch zjazdach: 3 – 8 października 2018 w Gdyni oraz 23 – 28 października 2018 roku w Bauhaus Denkmal Bundesschule w Bernau koło Berlina. Uczestnicy zobowiązują się do wzięcia udziału w obu sesjach.

KOSZTY

Udział w programie jest bezpłatny, a organizatorzy pokrywają koszty przejazdów, noclegów oraz wyżywienia uczestników.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Szczegółowe informacje o rekrutacji znajdziecie na stronie projektu: www.exercisingmodernity.com

Na zgłoszenia czekamy do 16 września.

—————————————————————–

ORGANIZATOR:

Instytut Pileckiego

PARTNERZY:

Architekturpreis Berlin e.V

Konsulat Kultury

Kultura Liberalna

Miasto Gdynia

Muzeum Miasta Gdyni

The White City Center

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl