Akademia Filmu Historycznego. Rekrutacja.

27 listopada 2017

wto-debata-banery-850x450

Pasjonuje Cię historia? Myślisz o nakręceniu filmu dokumentalnego? Masz już gotowy pomysł? Zastanawiasz się, jak się do tego zabrać albo skąd wziąć pieniądze? Możemy Ci pomóc!

Do udziału w Akademii Filmu Historycznego zapraszamy młodych filmowców, dziennikarzy i historyków, którzy w swojej twórczości chcą zajmować się historią Polski lat 1939-1989 lub wykorzystać materiały historyczne pochodzące z portalu „Zapisy Terroru“, zawierającego relacje ludności cywilnej z czasów II wojny światowej. Powiązanie może być bezpośrednie, np. poprzez ekranizację całości lub fragmentu zaczerpniętego z portalu świadectwa lub pośrednie – świadectwa z „Zapisów Terroru“ stanowić będą punkt wyjścia do głębszych poszukiwań historycznych i filmowych.

Historia stanowi wartość nie tylko jako nauka i źródło wiedzy, lecz także jako materiał do wytwarzania nowych dóbr kultury. Naszym celem jest udostępnienie twórcom oryginalnych źródeł historycznych („Zapisy Terroru“), tak aby stały się one materią do powstania filmów, reportaży czy innych dzieł audiowizualnych.

CZEGO UCZYMY, CO OFERUJEMY

Podczas półrocznego cyklu wykładów oraz warsztatów poświęconych głównie dokumentalnym filmom historycznym słuchacze będą mieli okazję poznać specyfikę opowiadania filmowego, nauczyć się wybierać i podejmować temat, korzystać ze źródeł i materiałów historycznych, szukać oraz kreować ciekawych bohaterów, konstruować strukturę opowiadania, a także dobierać do niego odpowiednią poetykę.

W trakcie kursu słuchacze będą przede wszystkim skupiać się na przygotowaniu do realizacji filmu dokumentalnego, pracując nad rozwijem „mood booka” – albumu referencji wizualnych i dźwiękowych oraz notacji – zapisu rozmowy z osobą (świadkiem, bliskim świadka, specjalistą) na temat postaci historycznej, wydarzenia, czy miejsca związanego z tym wydarzeniem.

Zarówno „mood book“, jak i notacja mają stanowić punkt wyjścia dla zrealizowania w przyszłości całego filmu dokumentalnego. Tak więc kończąc kurs każdy z uczestników ma dysponować projektem filmu gotowym do przedstawienia go producentowi.

Uczestnicy przygotowują projekty indywidualnie, lub w dwu-, trzyosobowych grupach. Nad rozwojem każdego projektu czuwa opiekun projektu.

Rozwój projektów jest finansowany przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami.

Kurs zaplanowany jest na 8 spotkań w ciągu sześciu miesięcy (od stycznie 2018 r. do czerwca 2018. Pierwsze cztery spotkania odbędą się od stycznia do kwietnia, a następne cztery w maju i czerwcu).

Każde spotkanie to blok wykładów i warsztatów:

– wykłady konwersatoryjne z historii i teorii filmu dokumentalnego oraz konwersatorium z poetyki scenariusza filmu dokumentalnego

– zajęcia warsztatowe – rozwój indywidualnych projektów filmowych uczestników, prowadzony pod okiem opiekunów

Dodatkowo uczestnicy kursu będą mieli okazję wzięcia udziału w pokazach filmów dokumentalnych i spotkaniach z ich autorami – najwybitniejszymi polskimi dokumentalistami.

SEMINARIUM PROWADZĄ:

KATARZYNA TARAS – Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor habilitowana nauk humanistycznych. Adiunkt na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w Warszawskiej Szkole Filmowej. Prowadzi również zajęcia w StoryLab.pro. Historyczka i krytyczka filmowa. Zajmuje się najnowszym kinem polskim i teoretycznymi aspektami sztuki operatorskiej. Publikuje w „KINIE”, „Nowej Polszy” i „Film PRO”. Autorka wielu książek, m.in.: Witkacy i film (2005), Egoista czy „Edi”? Bohaterowie najnowszych polskich filmów – rekonesans (2007), Frustraci. Bohaterowie filmowi i literaccy wobec polskiej rzeczywistości po 1989 roku (2012). Konsultantka programowa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

WOJCIECH SARAMONOWICZ – scenarzysta, script coach, operator. Jest absolwentem Wydziały Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest autorem zdjęć i współrealizatorem ponad trzystu programów telewizyjnych oraz scenarzystą licznych seriali telewizyjnych. Wykładowca dramaturgii filmowej i scenopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Gdzie?

Zajęcia będą się odbywały w siedzibie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami przy ul. Foksal 17 w Warszawie.

Jak często?

Raz w miesiącu (zawsze sobotę), z wyjątkiem projekcji i spotkań z reżyserami dokumentalistami, które będą organizowane w innych terminach.

Kiedy?

W godzinach 9.00-15.00

Zajęcia są bezpłatne!

 

ZASADY REKRUTACJI

Najważniejszym kryterium zakwalifikowania się do Akademii Filmu Historycznego jest napisanie na adres afh@obnt.pl eksplikacji (do 2000 znaków) o swoim pomyśle na film dokumentalny lub: „Dlaczego chciałbym się zająć historycznym filmem dokumentalnym?”, a także kilku zdań o sobie i o swoich dotychczasowych dokonaniach.

Zgłoszenia przyjmujemy do 10 grudnia 2017.

Liczba miejsc jest ograniczona. Skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl