3.02 | Dopaść Kutscherę. Spacer w 75. rocznicę zamachu na „kata Warszawy”

22 stycznia 2019

Biuletyn_Informacyjny_24_lutego_1944_po_akcji_Kutschera

DOPAŚĆ KUTSCHERĘ.
SPACER W 75. ROCZNICĘ ZAMACHU NA „KATA WARSZAWY”

3.02.2019 niedziela
Start: godz. 12:00
Pl. Na Rozdrożu, przystanek przy Ministerstwie Sprawiedliwości.
Koniec: ok. godz. 14:00
ul. Sierakowskiego 7

3 lutego, w niedzielę, zapraszamy na spacer po miejscach związanych z zamachem na Franza Kutscherę. Dowódca SS i niemieckiej Policji, zwany „Katem Warszawy”, został zastrzelony przez oddział specjalny Armii Krajowej „Pegaz” 1 lutego 1944 roku.

Systematyczne represje wobec cywilów rozpoczęte wraz z kapitulacją stolicy nasiliły się po przybyciu Franza Kutschery do Warszawy na jesieni 1943 roku. Opinia publiczna wiedziała o skali terroru niemieckiego w Warszawie poprzez obwieszczenia, które nie były jednak podpisywane nazwiskiem, a jedynie podpisem „Dowódca SS i Policji na Dystrykt Warszawski”

Podczas spaceru opowiemy, w jaki sposób Armia Krajowa zidentyfikowała i wyśledziła zbrodniarza. Zobaczymy, jak przygotowano zamach i co się stało z jego uczestnikami  po zastrzeleniu niemieckiego generała.

Spacer jest organizowany w związku z przypadającą 1 lutego 75-tą rocznicą akcji na Franza Kutscherę. Będziemy sięgać do źródeł zawartych w wydawanych przez Instytut Pileckiego Zapisach Terroru – wstrząsających relacjach świadków okupacji.

Start spaceru o godzinie 12 na Pl. Na Rozdrożu przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości. Potrwa on około 2 godzin. Zapisy na spacer przyjmujemy do 31 stycznia pod adresem: zapisy@instytutpileckiego.pl

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Podczas spaceru będziemy przemieszczać się również komunikacja miejską, organizator zapewnia bilety dla uczestników spaceru.

Naszym przewodnikiem będzie Konrad Tarnopolski – warszawianin, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i religii w szkole Wyspa JP2, pasjonat historii, politolog
i przewodnik po stolicy.

_____________

Wiemy, że lubicie fotorelacje z organizowanych przez nas spacerów, dlatego i tym razem będzie towarzyszył nam fotograf. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wykonanych podczas spaceru zdjęć w materiałach promocyjnych organizatora.

fot. Wikimedia

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl