12/06 Dyskusja: Nowa Ameryka. Pożegnanie z wiekiem XX? | Kuź, Matera, Zaremba

5 czerwca 2018

pamiec-i-polityka-baner-nowa-ameryka-850x450

Zapraszamy na spotkanie:

NOWA AMERYKA

POŻEGNANIE Z WIEKIEM XX?

z cyklu „Pamięć i Polityka”

_________________________

WPROWADZENIE: 

DR MICHAŁ KUŹ – politolog, stały felietonista Rzeczpospolitej. Uczelnia Łazarskiego. Absolwent Louisiana State University LSU, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz Instytutu Filologii Angielskiej UAM. Stypendysta Fundacji Fulbrighta, a także członek Philadelphia Society.

DYSKUSJA
PROF. PAULINA MATERA – kierownik Katedry Amerykanistyki i Mass Mediów na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka książki „Stany Zjednoczone i Europa. Stosunki polityczne i gospodarcze 1776-2004”.

PIOTR ZAREMBA – historyk, pisarz, publicysta tygodnik Sieci. Autor m.in. powstającej wielotomowej historii Stanów Zjednoczonych w XX wieku”.

Moderacja: TOMASZ STEFANEK – Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego


12 czerwca, 18.00
siedziba Ośrodka, ul. Foksal 17

Wstęp wolny.


O DYSKUSJI:

Relacje transatlantyckie i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie stanowiły przez lata główną oś globalnego porządku politycznego oraz organizowały wspólnotę Zachodu. Było to dziedzictwo dwóch wojen światowych i tzw. zimnej wojny – doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku.  Dziś – w stulecie wydania słynnego dzieła Oswalda Spenglera – znów wiele mówi się o kryzysie czy nawet końcu Zachodu, o nowym izolacjonizmie Ameryki i emancypacji Europy.

Czy zasadniczy paradygmat światowej polityki odwraca się na naszych oczach? Czy ewolucja tożsamości Amerykanów i Europejczyków wiąże się z przemianami zbiorowej pamięci o wieku XX? Jaka jest rola historii w definiowaniu zagrożeń i zapobieganiu katastrofom w przyszłości? To pytania kluczowe dla Polski i innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie naznaczonych doświadczeniem dwóch totalitaryzmów.

O CYKLU „PAMIĘĆ I POLITYKA”:
Żyjemy w świecie ukształtowanym przez pamięć o tragicznych doświadczeniach wieku XX – stulecia totalitaryzmów i ludobójstwa. U podstaw naszych instytucji oraz wyobrażeń o polityce, prawie i moralności leży pragnienie, aby wojna totalna, terror i masowe zbrodnie nie powtórzyły się w przyszłości. Zarazem zdajemy sobie sprawę, że kres wieku XX – wbrew nadziejom wielu – nie przyniósł wcale „końca historii”.

W dobie wielowymiarowego kryzysu, z którym mamy do czynienia na Zachodzie, pamięć i polityka łączą się nierozerwalnie. Nie jest to związek przygodny, rzecz nie sprowadza się do zjawiska politycznej instrumentalizacji historii. Pamięć o wieku XX określa to, kim jesteśmy, definiuje nasze obawy i nadzieje, wpływa na podejmowane decyzje, jest wreszcie źródłem analogii, dzięki którym teraźniejszość postrzegamy przez pryzmat tego, co minione. Pamięć kształtuje tożsamość społeczeństw Zachodu, a dzisiejszy kryzys w swym najgłębszym wymiarze ma przecież charakter tożsamościowy. Bez dyskusji o historii XX wieku nie sposób zrozumieć kluczowych dylematów politycznych współczesności – kryzysu finansowego, masowych migracji, sytuacji na Wschodzie, zmian w Unii Europejskiej czy stanu relacji transatlantyckich.

W cyklu wykładów otwartych i debat chcemy zmierzyć się z tymi problemami, rozmawiając o związkach pamięci i polityki. Nie będziemy udawać, że kulturę pamięci można badać w oderwaniu od fundamentalnych sporów politycznych. Nie ulegniemy złudzeniu, że pamięć i historia są zaledwie jednym z wielu obszarów, na które polityka niekiedy wkracza i gdzie nie jest mile widziana. Będziemy rozmawiać o pamięci i polityce tak, jakby były jedną sprawą, a więc w zgodzie z rzeczywistym stanem rzeczy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl