11.04 | 1940. Tylko guziki nieugięte. Wykład o zbrodni katyńskiej

4 kwietnia 2019

Katyn_wyklad_stara_01

W ramach obchodów 79. rocznicy zbrodni katyńskiej zapraszamy na wykład dr. Adama Kaczyńskiego – historyka, specjalisty od historii ZSRS, współorganizatora kilkunastu wypraw badawczych do Rosji.

11 KWIETNIA, G. 18.00
SIEDZIBA INSTYTUTU, UL. FOKSAL 17
WSTĘP WOLNY

Dzięki stowarzyszeniu „Memoriał” poznaliśmy tajny dokument najwyższych władz sowieckich, zawierający decyzję o wymordowaniu polskich jeńców wojennych. Do dziś jednak zbrodnia katyńska kryje wiele tajemnic, takich jak zaginiona białoruska lista katyńska. Zapraszamy na wykład, w trakcie którego dr Adam Kaczyński przybliży temat zbrodni katyńskiej oraz zabierze Was w wirtualną podróż po sowieckiej Rosji – nie tylko w takie miejsca jak Kozielsk, Starobielsk i Ostaszków, ale też do obozów pracy w Brodach, Krzywym Rogu, Siewżełdorłagu oraz na półwyspie Kolskim.

W czasie spotkania dowiecie się:

– co wydarzyło się na Kresach po agresji sowieckiej;

– jak wyglądały obozy dla oficerów i czym różniły się od obozów pracy dla podoficerów i szeregowych żołnierzy;

– jak dokonano zbrodni wiosną 1940 roku;

– o najnowszych badaniach na temat białoruskiej i ukraińskiej listy katyńskiej;

– jak przebiegała walka o ustalenie losów „zaginionych” oficerów;

Wykład ilustrowany będzie materiałami filmowymi pozyskanymi przez Instytut Pileckiego oraz archiwaliami z Muzeum Katyńskiego.

WYKŁAD POPROWADZI DR ADAM KACZYŃSKI – absolwent Wydziału Historycznego UW, specjalizujący się w historii krajów byłego ZSRS ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Ukrainy; uczestnik i współorganizator kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji. W latach 2008-2013 pracownik merytoryczny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2013-2018 Konsul w Ambasadzie RP w Mińsku, obecnie współpracuje z Instytutem Pileckiego.

fot. NAC

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl