17.04 | „Kto napisze naszą historię” | pokaz i dyskusja

2 kwietnia 2019

OBRAZY-HISTORII_kto-napisze-BANER-850x450

W kwietniu w Obrazach Historii obejrzymy fabularyzowany dokument o organizacji Oneg Szabat i jej założycielu Emanuelu Ringelblumie, którzy ryzykując życie zbierali materiały opisujące sytuację Żydów w warszawskim getcie.

17 kwietnia, g. 18.00

Kino Elektronik

Warszawa, ul. Gen. Zajączka 7

Bezpłatne wejściówki dostępne w kasach kina.

—————

„KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ” | REŻ. ROBERTA GROSSMAN | 2019

Jesienią 1940 r. Emanuel Ringelblum wraz z rodziną trafia do utworzonego przez Niemców warszawskiego getta. Gromadzi wokół siebie grupę intelektualistów i działaczy społecznych. Powstaje Oneg Szabat – archiwum getta warszawskiego. Członkowie organizacji z narażeniem życia zbierają materiały i dokumenty będące świadectwem sytuacji Żydów i zbrodni Zagłady.

Unikalny zbiór stanowi dziś jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. Jako zabytek światowego dziedzictwa tzw. Archiwum Ringelbluma zostało wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”.

Film przedstawia historię organizacji – łączy archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny, w których zagrali m.in. Jowita Budnik, Piotr Głowacki, Karolina Gruszka. Narratorem filmu jest Adrian Brody.

Producentką filmu jest Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga.

 

DYSKUSJA [rozpocznie się ok. g. 19.30]

Piotr Głowacki – odtwórca roli Emanuela Ringelbluma;

dr Martyna Rusiniak-Karwat – historyczka, kierownik działu naukowego Instytutu Pileckiego;

Prowadzenie: Małgorzata Gąsiorowska – Instytut Pileckiego.

 

OBRAZY HISTORII

Cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Instytut Pileckiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami i historykami. Wspólnie dyskutujemy, szukamy znaczeń, jakie niosą ze sobą prezentowane obrazy, zastanawiamy się nad prawdami i mitami obejrzanych historii oraz tym, jak obecnie wpływają na nasze postawy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl