30.10 | Ciągłość i zmiana. Polityka historyczna na Węgrzech | dyskusja

18 października 2018

pamiec-i-polityka-baner-wegry-850x450

Zapraszamy na dyskusję „Ciągłość i zmiana. Polityka historyczna na Węgrzech”

30 października, g. 17.30
siedziba Instytutu, ul. Foksal 17

————

WPROWADZENIE:
DR PÁL ATTILA ILLÉS – II. radca Ambasady Węgier, zastępca szefa misji, specjalizujący się w historii Europy Środkowo-Wschodniej i historii Kościoła, Katolicki Uniwersytet Pétera Pázmánya

DYSKUSJA:
GRZEGORZ GÓRNY – dziennikarz i publicysta tygodnika „Sieci” oraz Programu Trzeciego Polskiego Radia, autor książki „Węgry. Tysiąc lat samotności”
ANDRZEJ SADECKI – przez wiele lat analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, Uniwersytet Karola w Pradze

Moderacja: TOMASZ STEFANEK – Instytut Pileckiego

————
Po upadku systemu demokracji ludowych państwa Europy Środkowo-Wschodniej na nowo definiowały własną tożsamość. Inspiracji szukano przede wszystkim w ideach demokracji liberalnej i kapitalizmu, które odniosły zwycięstwo nad sowieckim komunizmem. W mniejszym stopniu odwoływano się do własnej historii.

Czy możliwa jest dziś głęboka redefinicja aktu założycielskiego z przełomu lat 80. i 90.? Węgierska polityka historyczna w epoce Viktora Orbana jest próbą nawiązania do tradycji Korony św. Stefana i dwóch rewolucji z lat 1848 i 1956 przy radykalnym odrzuceniu komunistycznej przeszłości. Symbolem jest tu preambuła do nowej konstytucji z 2011 roku.

Jak ta narracja przekłada się na praktykę działania instytucji kultury pamięci, obchody rocznicowe i świadomość historyczną Węgrów? Czy ma szansę powodzenia w obliczu sporów o przeszłość z sąsiadami? Jakie jest jej miejsce w trudnym dialogu o wspólnej europejskiej historii? Wszędzie na Zachodzie mamy dziś do czynienia z ożywieniem debat o pamięci i tożsamości, co czyni przypadek Węgier szczególnie interesującym.

PAMIĘĆ I POLITYKA

Pamięć i polityka łączą się nierozerwalnie. Nie jest to związek przygodny, rzecz nie sprowadza się do zjawiska politycznej instrumentalizacji historii. Pamięć o wieku XX określa to, kim jesteśmy, definiuje nasze obawy i nadzieje, wpływa na podejmowane decyzje, jest wreszcie źródłem analogii, dzięki którym teraźniejszość postrzegamy przez pryzmat tego, co minione.

Pamięć kształtuje tożsamość społeczeństw Zachodu, a dzisiejszy kryzys w swym najgłębszym wymiarze ma przecież charakter tożsamościowy. Bez dyskusji o historii XX wieku nie sposób zrozumieć kluczowych dylematów politycznych współczesności – kryzysu finansowego, masowych migracji, sytuacji na Wschodzie, zmian w Unii Europejskiej czy stanu relacji transatlantyckich.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl