Archiwum Eissa na Polskiej Liście UNESCO Pamięć Świata

2 października 2018
20180928_Pamiec_Swiata_Belweder_2
fot. Danuta Matloch / MKiDN

Ponad 20 dokumentów o niezwykłej wartości dla dziedzictwa historycznego i kulturowego Polski trafiło na Polską Listę UNESCO Pamięć Świata. Wśród nich – zgłoszone przez Instytut – Archiwum Eissa, będące jednym z największych zbiorów dokumentujących działania Grupy Berneńskiej.

Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na listę odbyła się 28 września w Belwederze. Wzięli w niej udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz podsekretarz stanu Magdalena Gawin.

– Obiekty wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata” stają się znakiem rozpoznawczym polskości – powiedział wicepremier. Wyraził także przekonanie, że obiekty będą nie tylko podlegały jeszcze większej ochronie i przyczynią się one do szerzenia wiedzy na temat historii Polski i Polaków.

Dokumenty można było zobaczyć w ostatni weekend września w Belwederze.

20180928_Unesco_(4)
fot. Danuta Matloch / MKiDN

Archiwum Eissa to jeden z największych zbiorów dokumentujących działania Grupy Berneńskiej. Chaim Eiss – urodzony w Ustrzykach zuryski kupiec, jeden z liderów ruchu Agudat Israel współpracował z polskimi dyplomatami przy produkcji paszportów.

W pozostawionym przez niego archiwum znajdują się unikatowe obiekty, m.n. lista z tysiącami nazwisk Żydów, którzy za pomocą paszportów próbowali wydostać się z getta, korespondencja między polskimi dyplomatami i organizacjami żydowskimi, sfabrykowane dokumenty oraz zdjęcia portretowe wykonane do ich produkcji, lecz niestety nigdy nie wykorzystane.

Program Pamięć Świata powstał w 1992 r. z inicjatywy UNESCO. Jego celem jest ochrona i popularyzacja dokumentów o doniosłym znaczeniu dla dzieciństwa historycznego i kulturowego świata.

20180928_Unesco_(1)
fot. Danuta Matloch / MKiDN

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl