Konflikt pamięci / 21.03 / Cichocki, Rybińska, Zenderowski

12 marca 2018

pamiec-i-polityka-baner-konflikt-pamieci-2-850x450Zapraszamy na spotkanie:

Konflikt pamięci.
Historia i tożsamość w dyskusji o przyszłości Europy

inaugurujące cykl „Pamięć i Polityka”

_________________________

WPROWADZENIE:
prof. Marek A. Cichocki – filozof, politolog, dyrektor programowy w Centrum Europejskim Natolin, redaktor naczelny pisma „Nowa Europa. Przegląd Natoliński”. Profesor Collegium Civitas. Współtwórca i redaktor naczelny „Teologii Politycznej”.

DYSKUSJA:
Aleksandra Rybińska – politolog, publicystka, zajmuje się tematyką międzynarodową, Tygodnik Sieci.

prof. Radosław Zenderowski – socjolog, politolog, dyrektor Instytutu Politologii UKSW, zajmuje się badaniami nad Europą Środkową-Wschodnią, tożsamością narodową, konfliktami etnicznymi.

Moderacja: Tomasz Stefanek – Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

 

Moderacja: Tomasz Stefanek – Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

21 marca, 18.00
siedziba Ośrodka, ul. Foksal 17, Warszawa

Wstęp wolny.


OPIS WYDARZENIA:
Bardzo długo pamięć i tożsamość nie odgrywały szczególnej roli w debatach o Europie i ewolucji projektu europejskiej jedności. Nikt nie kwestionował zasług Unii Europejskiej dla przezwyciężenia tragicznego dziedzictwa wieku XX: wojen światowych, masowych zbrodni reżimów totalitarnych i wieloletniego podziału kontynentu. Spory o interpretację i ocenę wydarzeń z przeszłości miały zostać rozwiązane lub ustąpić w obliczu zbiorowego wysiłku na rzecz pogłębienia współpracy i integracji.

Kryzys ostatniej dekady pokazał jednak, że Europejczyków dzieli głęboki konflikt tożsamościowy, którego nie sposób pominąć w refleksji nad przyszłością kontynentu. Ujawnia się on w dyskusji o korzeniach Europy i przy okazji kolejnych rocznic związanych z II wojną światową, a jego symbolem są kontrowersje wokół projektu Domu Historii Europejskiej. Spór toczy się nie tylko między narodami Europy, lecz także w ramach społeczeństw. Dotyczy zarówno pamięci o poszczególnych wydarzeniach, jak i generalnego stosunku do historii – czy jest ona dla nas balastem, który trzeba zrzucić z ramion, czy źródłem inspiracji na przyszłość?

O CYKLU „PAMIĘĆ I POLITYKA”:
Żyjemy w świecie ukształtowanym przez pamięć o tragicznych doświadczeniach wieku XX – stulecia totalitaryzmów i ludobójstwa. U podstaw naszych instytucji oraz wyobrażeń o polityce, prawie i moralności leży pragnienie, aby wojna totalna, terror i masowe zbrodnie nie powtórzyły się w przyszłości. Zarazem zdajemy sobie sprawę, że kres wieku XX – wbrew nadziejom wielu – nie przyniósł wcale „końca historii”.

W dobie wielowymiarowego kryzysu, z którym mamy do czynienia na Zachodzie, pamięć i polityka łączą się nierozerwalnie. Nie jest to związek przygodny, rzecz nie sprowadza się do zjawiska politycznej instrumentalizacji historii. Pamięć o wieku XX określa to, kim jesteśmy, definiuje nasze obawy i nadzieje, wpływa na podejmowane decyzje, jest wreszcie źródłem analogii, dzięki którym teraźniejszość postrzegamy przez pryzmat tego, co minione. Pamięć kształtuje tożsamość społeczeństw Zachodu, a dzisiejszy kryzys w swym najgłębszym wymiarze ma przecież charakter tożsamościowy. Bez dyskusji o historii XX wieku nie sposób zrozumieć kluczowych dylematów politycznych współczesności – kryzysu finansowego, masowych migracji, sytuacji na Wschodzie, zmian w Unii Europejskiej czy stanu relacji transatlantyckich.

W cyklu wykładów otwartych i debat chcemy zmierzyć się z tymi problemami, rozmawiając o związkach pamięci i polityki. Nie będziemy udawać, że kulturę pamięci można badać w oderwaniu od fundamentalnych sporów politycznych. Nie ulegniemy złudzeniu, że pamięć i historia są zaledwie jednym z wielu obszarów, na które polityka niekiedy wkracza i gdzie nie jest mile widziana. Będziemy rozmawiać o pamięci i polityce tak, jakby były jedną sprawą, a więc w zgodzie z rzeczywistym stanem rzeczy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl