Protestuję przeciwko hańbie! // Czytają: Olbrychski / Gosztyła / Schejbal

2 marca 2018

marzec68-baner-850x315

Zapraszamy na czytanie fragmentów stenogramu
Nadzwyczajnego Walnego Zebrania
Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich
z 29 lutego 1968 r.

Wystąpią:

Daniel Olbrychski / Krzysztof Gosztyła / Jerzy Schejbal

Reżyseria:

Krzysztof Lang

Czytanie poprzedzi dyskusja z udziałem:

prof. Jerzego Eislera – historyka z Instytutu Historii PAN i dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie,
Antoniego Libery – pisarza, tłumacza, reżysera teatralnego i krytyka literackiego.
Rozmowę poprowadzi Barbara Schabowska – dyrektor TVP Kultura.

9 marca, g. 18.00, Siedziba Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
ul. Hipoteczna 2

_________________

Gdy w 1968 r. władze komunistyczne zdecydowały o zakazie wystawiania w Teatrze Narodowym „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka, środowisko literackie poparło protestujących studentów. Twórcy stanęli w obronie kultury polskiej i wyrazili publicznie zdecydowany sprzeciw wobec cenzury, ograniczania wolności słowa i dławienia swobody artystycznej.

29 lutego 1968 r. na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich przegłosowano, zgłoszoną w tej sprawie przez Andrzeja Kijowskiego, rezolucję. Było to świadectwo oporu polskiej inteligencji wobec komunizmu i jeden z katalizatorów polskiego Marca 1968 r.

W trakcie zebrania głos zabrało wielu wybitnych pisarzy i poetów, m.in.: Antoni Słonimski, Paweł Jasienica, Leszek Kołakowski, Julian Przyboś, Jacek Bocheński, Wiktor Woroszylski, Jerzy Ficowski, Stefan Kisielewski, Andrzej Kijowski. Na wielu z nich spadły później represje w postaci zakazu publikacji i innych szykan. Stefan Kisielewski kilka dni po zebraniu został pobity przez „nieznanych sprawców”.

W 50. rocznicę tego wydarzenia Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego chce je przypomnieć i uczcić. W historycznej sali konferencyjnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przy ul. Hipotecznej 2 – tej samej, w której odbyło się zebranie – fragmenty stenogramu, „wielkie mowy, wielkich twórców” zostaną przeczytane przez aktorów: Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Gosztyłę i Jerzego Schejbala.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl